فناوری توان الکتریکی بر بستر اترنت ( PoE : Power over Ethernet ) به کابل های شبکه اترنت این قابلیت را می‌دهد که بتوانند همانند کابل‌های برق عمل کنند. به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید یک دوربین تحت شبکه (وب کم) را در خارج ساختمان نصب و راه‌اندازی نمایید نیازمند PoE هستید.

فناوری PoE سبب می‌شود که کابل‌های اترنت معمولی به‌عنوان سیم‌های برق عمل کنند. در یک شبکه که PoE وجود دارد جریان الکتریکی مستقیم (DC) به همراه ترافیک داده شبکه اترنت از کابل عبور می‌کند. بسیاری از دستگاه‌های PoE از استانداردهای IEEE 802.3af یا 802.3at پشتیبانی می‌کنند.

کاربرد های POE عبارتند از:

 1. نقاط دسترسی بی سیم (Access Point)
 2. تلفن های IP
 3. دوربین های امنیتی
 4. انتقال صدا بر روی اینترنت یا شبکه (VoIP)
 5. هماهنگی چندین دستگاه درکنار هم
 6. سیستم های هشدار دهنده
 7. سیستم های تشخیص امواج

این فناوری اجازه می دهد که تجهیزات شبکه ای که ناگزیر به نصب آن ها بر روی سقف ها یا فضا های دیوار ها که دسترسی به پریز های برق به آسانی امکان پذیر نمی باشد می باشید را بدون نیاز به پریز برق راه اندازی کنید.

نحوه کار POE :

در تکنولوژی POE ، به دو جفت از چهار جفت کابلی که برای انتقال داده میباشد ، جریانی هم ارز و متعادل وارد میشود به طوریکه سوییج POE جریان را به جفت های انتقال وارد مینماید. این عمل توسط پین های 1-2 و 3-6 انجام میشود.

افت توان برق در POE مشکل خاصی به وجود نمی آورد اما برای دستگاه های جدید که نیاز به انرژی بیشتری دارند مسئله جدیدی را برای POE مطرح کرده است و کارشناسان در صدد تولید POE Plus هستند.

چرا بیشتر شبکه های خانگی از PoE استفاده نمی‌کنند؟ ازآنجاکه به‌طورمعمول بسیاری از خانه‌ها دارای پریزهای برق متعددی هستند و همچنین تعداد نسبتاً کمی نیز سوکت اینترنت دارند و بسیاری از گجت های مصرف کننده از ارتباطات وای فای به جای اترنت استفاده می کنند، لذا کاربردهای PoE برای بسیاری از شبکه های خانگی محدود است. به همین دلیل سازندگان تجهیزات شبکه فناوری PoE را تنها بر روی روتر ها و سوییچ های شبکه ای و تجاری خود قرار می دهند. در برخی دستگاه ها با استفاده از یک تراشه نسبتاً کوچک و ارزان به نام تزریق کننده PoE می‌توان پشتیبانی از PoE را به ارتباطات اترنت اضافه کرد. این دستگاه ها دارای پورت های اترنت و یک آداپتور برق هستند که سبب می شوند کابل‌های استاندارد اترنت نیز برق‌دار شوند.

چه نوع تجهیزاتی با PoE کار می کنند؟ مقدار توان الکتریکی (برحسب وات) که از طریق بستر اترنت قابل‌دستیابی است محدود است. سطح آستانه توان الکتریکی موردنیاز به‌عنوان منبع PoE و توان کشیده شده به دستگاه‌های کلاینت وابسته است. به‌عنوان‌مثال استاندارد IEEE 802.3af تنها توانی به میزان 12.95 وات را در یک ارتباط تضمین می‌کند. رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌ها به دلیل نیاز به توان الکتریکی بیشتر (معمولاً 15 وات یا بیشتر) نمی‌توانند از PoE استفاده کنند اما دستگاه‌های قابل‌حمل مانند وب کم‌ها می‌توانند همان عملکرد را با توان کمتر از 10 وات داشته باشند.

در نهایت می توان گفت که تکنولوژی PoE با این که شاید تکنولوژی ضروری ای برای مصارف خانگی و کوچک نباشد، تکنولوژی ای بسیار پر مصرف و حرفه ای برای کسب و کار ها و سازمان های بزرگ است که همواره با مشکل کمبود پریز های برق دست و پنجه نرم می کنند. همچنین در ابعاد بزرگ تر به کاهش سیم کشی های داخلی نیز کمک کرده و در نهایت به زیبایی بیشتر کار می انجامد. در انتها نگاه کوچگی نیز به مزایای کلی این سیستم می اندازیم.

مزایای POE :

 1. هزینه پایین تر
 2. میزان خرابی کمتر
 3. تعمیر و نگهداری آسانتر
 4. نصب و راه اندازی آسانتر
 5. انعطاف پذیری بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید: 021 82437000